به نام خداوند رحمتگر مهربان

 

اى پیامبر! چرا براى خشنودى همسرانت آنچه را خدا براى تو حلال گردانیده حرام مى‏كنى؟! خدا[ست كه] آمرزنده مهربان است. (1)

قطعاً خدا براى شما [راه] گشودن سوگندهایتان را مقرر داشته است؛ و خدا سرپرست‏ شماست و اوست داناى حكیم. (2)

و چون پیامبر با یكى از همسرانش[حفصه] سخنى نهانى گفت، و همین كه وى آن را [به زن دیگر = عائشه] گزارش داد و خدا [پیامبر] را بر آن مطلع گردانید، [پیامبر] بخشى از آن را اظهار كرد و از بخشى [دیگر] اعراض نمود؛ پس چون [مطلب] را به آن [زن] خبر داد، وى گفت: «چه كسى این را به تو خبر داده؟» گفت: «مرا آن داناى آگاه خبر داده است!» (3)

اگر [شما دو زن = حفصه و عائشه] به درگاه خدا توبه كنید [بهتر است] واقعاً دلهایتان انحراف پیدا كرده است؛ و اگر علیه او به یكدیگر كمك كنید، در حقیقت ‏خدا خود سرپرست اوست و جبرئیل و صالح مؤمنان [نیز یاور اویند]، و گذشته از این فرشتگان [هم] پشتیبان [او] خواهند بود. (4)

اگر پیامبر شما را طلاق گوید، امید است پروردگارش همسرانى بهتر از شما، مسلمان، مؤمن، فرمانبر، توبه كار، عابد، روزه‏دار، بیوه و دوشیزه به او عوض دهد! (5)

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید خودتان و كسانتان را از آتشى كه سوخت آن مردم و سنگ هاست‏ حفظ كنید؛ بر آن [آتش] فرشتگانى خشن [و] سختگیر [گمارده شده]اند؛ از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپیچى نمى‏كنند و آنچه را كه مامورند انجام مى‏دهند! (6)

اى كسانى كه كافر شده‏اید امروز عذر نیاورید، در واقع به آنچه مى‏كردید كیفر مى‏یابید! (7)

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید به درگاه خدا توبه‏اى راستین كنید؛ امید است كه پروردگارتان بدیهایتان را از شما بزداید و شما را به باغهایى كه از زیر [درختان] آن جویبارها روان است در آورد در آن روز خدا، پیامبر [خود] و كسانى را كه با او ایمان آورده بودند خوار نمى‏گرداند؛ نورشان از پیشاپیش آنان و سمت راستشان روان است، مى‏گویند: «پروردگارا! نور ما را براى ما كامل گردان و بر ما ببخشاى كه تو بر هر چیز توانایى!» (8)

اى پیامبر! با كافران و منافقان جهاد كن و بر آنان سخت گیر! [كه] جاى ایشان در جهنم خواهد بود، و چه بد سرانجامى است! (9)

خدا براى كسانى كه كفر ورزیده‏اند، زن نوح و زن لوط را مَثَل آورده، [كه] هر دو در نكاح دو بنده از بندگان شایسته ما بودند، و به آنها خیانت كردند و كارى از دست [شوهران] آنها در برابر خدا ساخته نبود، و گفته شد: با داخل شوندگان داخل آتش شوید! (10)

و براى كسانى كه ایمان آورده‏اند، خدا همسر فرعون را مَثَل آورده، آنگاه كه گفت: «پروردگارا! پیش خود در بهشت‏ خانه‏اى برایم بساز و مرا از فرعون و كردارش نجات ده و مرا از دست مردم ستمگر برهان!» (11)

و مریم دخت عمران را، همان كسى كه خود را پاكدامن نگاه داشت، و در او از روح خود دمیدیم؛ و سخنان پروردگار خود و كتاب هاى او را تصدیق كرد و از فرمانبرداران بود! (12)

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 خرداد 1390    | توسط: ط ط    |    |
نظرات()